Koszyk jest pusty
Szkolenie BHP – czy jest obowiązkowe? Co grozi za jego brak.
Obowiązek pracodawcy.
Pracodawca musi swoim pracownikom zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w tym dbać i aktualizować ich wiedzę, czyli kierować pracowników na szkolenia BHP. Szkolenie wstępne stanowi pierwszy kontakt pracownika z zagadnienia z zakresu BHP w nowym zakładzie pracy. Szkolenia okresowe BHP mają na celu aktualizację wiedzy pracownika.
Czy szkolenia BHP są obowiązkowe?
Tak, szkolenia BHP są obowiązkowe. Każdy pracownik musi w dniu zatrudnienia przejść szkolenie wstępne BHP (instruktaż ogólny i stanowiskowy) oraz przed upływem 6 lub 12 miesięcy od daty przyjęcia przejść szkolenie okresowe BHP. Szkolenie okresowe musi być powtarzane co 1,3,5 lub 6 lat (w zależności od zajmowanego stanowiska pracy).
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom takie szkolenia przed upływem regulowanych prawnie terminów szkoleń BHP.
Brak szkoleń BHP ? sankcje dla pracodawcy.
Z uwagi na obligatoryjność szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy Kodeks pracy przewiduje sankcje dla pracodawcy za brak przeszkolenia pracowników. Kontrolowaniem aktualności szkoleń bhp zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy. W przypadku stwierdzenia braku szkoleń z zakresu BHP pracodawcy grozi kara finansowa od 1 tys. do 30 tys. złotych.
Warto również mieć na uwadze, że pracownik może odmówić świadczenia pracy w przypadku, w których warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika.
Co zrobić w przypadku przekroczenia terminu szkolenia okresowego BHP?
Z uwagi na bardzo długie okresy ważności szkoleń okresowych BHP niestety nietrudno przeoczyć termin kolejnego szkolenia, choć oczywiście nie usprawiedliwia to pracodawcy w przypadku kontroli. W przypadku przeoczenia terminu szkolenia okresowego BHP należy takie szkolenie przeprowadzić niezwłocznie.
Niepoddanie się szkoleniu BHP ? konsekwencje dla pracownika
W stosunku do osoby, która nie poddaje się szkoleniom BHP (np. uporczywie nie przychodzi w wyznaczonych terminach na szkolenie) pracodawca może wyciągnąć konsekwencje. Należy pamiętać, że szkolenia BHP odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy, a niestawiennictwo się na szkoleniu BHP jest niestawiennictwem się w pracy (o ile nie jest poparte np. zwolnieniem lekarskim albo urlopem). Pracodawca może również wyciągnąć konsekwencje w postaci upomnienia pracownika lub nagany, a także pociągnąć pracownika do odpowiedzialności finansowej. Co ważne ? pracodawca może, aczkolwiek nie musi odsunąć taką osobę od stanowiska pracy.