Koszyk jest pusty
Fajerwerki zgodnie z prawem.
Fajerwerki stanowią wyroby pirotechniczne, a handel nimi, ich przechowywanie, a nawet transport wewnątrzzakładowy wymaga spełnienia warunków BHP. Gdzie fajerwerki mogą być składowane i sprzedawane? Kto może nimi handlować?
W rozumieniu ustawy o materiałach wybuchowych do użytku cywilnego są to materiały pirotechniczne widowiskowe. Dzielą się na cztery klasy, a podział ten ma istotne znaczenie dla obrotu tymi wyrobami.
Zgodnie z przepisami:
- Klasa pierwsza (F1) to wyroby, które podczas działania cechują się bardzo małym stopniem zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, a także nieistotnym poziomem hałasu, przeznaczone do użytku w budynkach oraz na zamkniętym obszarze na zewnątrz budynków.
- Klasa druga (F2) obejmuje wyroby, które podczas działania cechują się niskim stopniem zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, a także niskim poziomem hałasu, i które przeznaczone są do użytku na zamkniętym obszarze na zewnątrz budynków.
- Do klasy trzeciej (F3) zaliczamy wyroby, które podczas działania cechują się średnim stopniem zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, a także nieszkodliwym dla zdrowia ludzi poziomem hałasu, i które są przeznaczone do użytku na dużych, otwartych przestrzeniach na zewnątrz budynków.
- Klasa czwarta (F4) oznacza te wyroby, które podczas działania cechują się wysokim stopniem zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, a także nieszkodliwym dla zdrowia ludzi poziomem hałasu, określane również, jako wyroby pirotechniczne widowiskowe do zastosowań profesjonalnych, przeznaczone do obsługi i użytku wyłącznie przez osoby posiadające wiedzę specjalistyczną.