Uwaga na maile z ZUS. To wirusy

Gdyby na swojej skrzynce mailowej znajdziesz wiadomość z załączoną fakturą z ZUS, nie otwieraj załącznika – ostrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku. To fałszywy mail, a otworzenie załącznika może spowodować przechwycenie wrażliwych danych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur.
W ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiły maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z wiadomością o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych. Jeśli odbierzemy taki mail, najlepiej od razu go wykasować, ale przede wszystkim ? pod żadnym pozorem ? nie otwierać załączonego pliku.
Niestety mamy pierwsze doniesienia od naszych klientów o tym, ze takie maile otrzymali, dlatego ostrzegamy wszystkich przed tą podejrzaną korespondencją ? mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. ? Zupełnie nie ma powodu aby ktokolwiek dostawał i to mailem fakturę z ZUS gdyż my takich faktur po prostu nie wystawiamy ? dodaje rzeczniczka.
Dlatego wszystkich klientów Zakład uczula i apeluje o rozwagę w odbieraniu korespondencji, która rzekomo została wysłana przez ZUS.. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową. Wszystkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu.
Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do otrzymanej korespondencji, ZUS prosi klientów o kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS ? pod numer 22 560 16 00.