Koszyk jest pusty
Upadek z wysokości: praca na dachu
Brak świadomości zagrożeń
✋Konsekwencje na całe życie ✋
We wschodnim miasteczku, gdzie zima przyniosła śnieżne opady,
zlecono przeprowadzenie prac odśnieżania dachów. Niestety, ta rutynowa praktyka przerodziła się w tragedię z powodu braku świadomości zagrożeń.
W trakcie wykonywania prac na dachu, jeden z pracowników, nie świadomy ryzyka i zasad bezpieczeństwa związanych z pracami na wysokości, stracił równowagę i spadł z dachu na twardą powierzchnię ziemi.
Pracownik nie był świadomy ryzyka, jakie niosą prace na wysokości, a także nie miał wiedzy na temat właściwego używania sprzętu zabezpieczającego.
Firma zaniedbała odpowiednie szkolenia, co stało się przyczyną tego nieszczęśliwego wypadku.
Po tym tragicznym zdarzeniu, firma podjęła natychmiastowe kroki w celu poprawy standardów bezpieczeństwa. Wprowadzono szkolenia BHP dla wszystkich pracowników, zwłaszcza tych wykonujących prace na wysokości.
Dodatkowo, zakupiono nowy sprzęt zabezpieczający, a procedury bezpieczeństwa zostały dokładnie przeglądnięte i ulepszone.
Ta historia jest bolesnym przypomnieniem, jak ważne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej wiedzy i szkoleń BHP, aby zminimalizować ryzyko wypadków w miejscu pracy.
Wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji, które można było uniknąć.
Zatrudnij inspektora BHP do swojej firmy – sprawdź korzyści
99 zł / miesięcznie
Pakiety od 300 zł / miesięcznie
Film wypadku
Kluczowe narzędzia / obowiązki wymagane w twojej firmie przy odśnieżaniu dachów.
- IBWR najważniejszy dokument bezpieczeństwa na budowie – zleć to nam.
- Ocena ryzyka zawodowego
- Szkolenia BHP wstępne lub okresowe
- Sprawne środki ochrony przed upadkiem z wysokości.
- Instrukcja stosowania środków chroniących przed upadkiem.
ŚOI które chroną życie
Zasady BHP przy odśnieżaniu dachów
Jak przypomina Państwowa Inspekcja Pracy, osoba odśnieżająca dach musi mieć aktualne szkolenie bhp w tym zakresie, a także ważne badanie lekarskie potwierdzające zdolność do takich zadań i dopuszczające do pracy na wysokości. Pracownik skierowany do odśnieżania powinien przejść instruktaż stanowiskowy i być poinformowany o ryzyku zawodowym, związanym z wykonaniem tej pracy.
O czym musi pamiętać pracodawca?
Pracodawca winien zapewnić, a pracownik stosować, właściwe środki ochrony przed upadkiem z wysokości (szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem).
Przed przystąpieniem do odśnieżania należy wygrodzić i oznakować strefy niebezpieczne, w których istnieje zagrożenie spadającymi masami usuwanego śniegu, lodu jak również narzędziami. Teren wygrodzony powinien obejmować obszar o szerokości 1/10 wysokości budynku, nie mniej jednak niż 6 metrów. W przypadku braku możliwości zagrodzenia wymaganego obszaru, należy zastosować inne środki zapewniające bezpieczeństwo osobom znajdującym się w sąsiedztwie odśnieżanego obiektu.
Osoba odpowiedzialna za odśnieżanie ma obowiązek tak zorganizować pracę, aby uchronić pracowników nie tylko przed upadkiem z dachu z powodu zbytniego zbliżenia się do jego krawędzi, ale również zabezpieczyć na wypadek, gdyby dach się załamał.
Na pewno do odśnieżania dachu nie wolno wysyłać kobiet w ciąży, którym na wysokości (chyba że w miejscach bezpiecznych, gdzie nie ma potrzeby stosować środków ochrony osobistej) w ogóle nie wolno pracować. Dotyczy to również osób, które nie ukończyły 18 roku życia – mają zakaz pracy na wysokości powyżej 3 m.
Usługi które pomogą ci zrealizować przepisy
Lista kontrolna BHP przy pracach na wysokości
Mapa strony oferta
Opieka BHP – Zatrudnij inspektora BHP do swojej firmy
Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego – sprawdź zanim dojdzie do pożaru i braku wypłacenia ubezpieczenia.
Doradztwo – kontrola Inspekcji pracy – spodziewasz się kontroli PIP – skontaktuj się z nami – dostosujemy zakład do wymogów prawnych.
Księga HACCP – obowiązkowy dokument w gastronomii.
Program Zapewnienia Jakości – obowiązkowy dokument przy pracach energetycznych.
Protokół wypadkowy – przy wystąpieniu wypadku w pracy pracodawca jest zobowiązany do opracowania protokołu powypadkowego. Zleć to nam.
Przegląd gaśnic – zleć nam przeprowadzenie przeglądu gaśnic min raz w roku.
Pomiary oświetlenia elektrycznego na stanowiskach pracy – obowiązkiem pracodawcy jest zlecić przeprowadzenie pomiaru oświetlenia elektrycznego na stanowiskach pracy. Na przykład na stanowiskach biurowych minimalna ilość lux wynosi 500.
IBWR – najważniejszy dokument bezpieczeństwa na budowie – zleć to nam.
Ocena ryzyka zawodowego – dokument obowiązkowy dla każdego stanowiska pracy.
Plan Bioz – jeden z najważniejszych dokumentów bezpieczeństwa na budowie.
Mapa strony szkolenia
Szkolenia
Szkolenie BHP dla pracodawcy i kierownika online – obowiązkowe szkolenie przed zatrudnieniem pierwszego pracownika.
Szkolenie BHP okresowe dla stanowisk admin – biur online
Szkolenie BHP okresowe dla stanowisk fizycznych online
Szkolenie BHP okresowe dla stanowisk inż tech online
Szkolenie Sygnalista Kolejowy online
Dodaj komentarz