PIP oraz generalni wykonawcy chcą poprawić bezpieczeństwo na budowach.

W 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. To oznacza, że co tydzień na budowie umiera, co najmniej jedna osoba. PIP oraz najwięksi generalni wykonawcy budowlani zainaugurowali kolejną akcję „Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie”, która ma poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Najliczniejsza grupa poszkodowanych w zbadanych przez PIP wypadkach w latach 2016-2018 wykonywała pracę w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz handlu i naprawach pojazdów.

Akcja obejmie kilkadziesiąt tysięcy pracowników.

W akcję „Tydzień Bezpieczeństwa” zaangażowali się m.in. Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Karmar, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep i Warbud. W tym roku będzie ona obejmowała m.in.: szkolenia z pierwszej pomocy na budowach, warsztaty i prezentacje praktyk BHP na budowach, pokazy zabezpieczeń, prelekcje inspektorów PIP. Opracowano także poradniki dla kierowników podnoszące poziom bezpieczeństwa. Patronat nad ogólnopolską akcją objął Główny Inspektor Pracy.

Tydzień Bezpieczeństwa na budowach powinien trwać? cały rok. Bo każdego dnia powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpiecznej pracy i współpracy w tym obszarze na każdym etapie procesu budowlanego.

Akcja obejmuje również montaż tablic na budowach ze zdjęciami bliskich pracowników. Tablica, ?Dla kogo pracuję bezpiecznie?? ma na celu uświadomienie pracownikom, że pracują bezpiecznie nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny i przyjaciół. Tablica ma przypominać, że czekają na nich bliscy i również ze względu na nich powinni dbać o swoje bezpieczeństwo po to, aby każdego dnia mogli po pracy wrócić cali i zdrowi do domu.

Po raz pierwszy w historii „Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie” w ramach „Tygodnia Bezpieczeństwa” zostaną rozegrane profesjonalne Mistrzostwa w Udzielaniu Pierwszej Pomocy. Odbędą się one w dniach 14-15 maja, a areną zmagań uczestników będzie kompleks w Sierpcu.

W ramach współpracy firmy członkowskie utworzyły platformę wymiany wiedzy w zakresie bezpieczeństwa. Służą temu np. wysyłane alerty o zaistniałych wypadkach śmiertelnych oraz cykliczne spotkania kierowników BHP, w trakcie, których omawiane są m.in. przyczyny i okoliczności zdarzeń śmiertelnych. Takie działania umożliwiają wyciągać wnioski na przyszłość, unikać błędów popełnionych wcześniej, a także zapobiegać występowaniu podobnych wypadków.