Pięć schorzeń, które grożą pracownikom biurowym.

Praca biurowa jest postrzegana, jako bezpieczna. Tymczasem długie przebywanie w pozycji siedzącej oraz brak aktywności fizycznej mogą odbijać się na zdrowiu pracowników. Pracodawcy coraz częściej dostrzegają ten problem i podejmują różnorodne działania, które mają uzmysłowić pracownikom, jak ważne jest dbanie o kondycję fizyczną i zapobieganie potencjalnym schorzeniom.

Choroby spowodowane warunkami panującymi w pracy lub specyfiką wykonywanego zawodu większości osób kojarzą się przede wszystkim z pracą fizyczną lub pracą w określonych gałęziach gospodarki jak przemysł ciężki, górnictwo czy budowlanka. Z kolei praca biurowa postrzegana jest, jako bardzo bezpieczna i niepowodująca problemów ze zdrowiem. Nie jest to jednak do końca uzasadnione. Osoby spędzające większość dnia za biurkiem nie są, co do zasady narażone na groźne urazy, ale też nie są wolne od ryzyka nabawienia się przewlekłych schorzeń, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Konsekwencje pracy siedzącej.

Większość problemów wynika z długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej oraz braku aktywności fizycznej. Dlatego pracodawcy coraz częściej podejmują różne działania mające nie tylko poprawić kondycję fizyczną pracowników, ale także pomóc im zwalczyć potencjalne schorzenia. Są nimi zazwyczaj zapewnienie dostępu do prywatnej opieki medycznej, aktywności sportowych oraz innych form regeneracji organizmu.

5 schorzeń, do których może przyczynić się praca biurowa.

Nadciśnienie.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia często odżywiają się w niewłaściwy sposób, co w efekcie skutkuje nadwagą i zazwyczaj wysokim poziomem cholesterolu. Te czynniki powodują, że serce pracuje mniej wydajniej, a poziom ciśnienia tętniczego jest podwyższony. Nierozpoznane i nieleczone nadciśnienie prowadzi zazwyczaj do poważnych chorób układu krążenia, jak miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał, a także może się skończyć udarem mózgu. W związku z tym należy nie tylko zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną w ciągu dnia, ale też systematycznie mierzyć ciśnienie oraz sprawdzać poziom cholesterolu we krwi. Warto też kontrolować stężenie glukozy, regularnie wykonywać EKG spoczynkowe oraz zbadać drożność tętnic szyjnych i nerkowych za pomocą USG.

Cukrzyca typu 2.

Niewielka ilość ruchu oraz nadwaga są też głównymi przyczynami cukrzycy typu 2. Jej efektem jest zaburzenie wydzielania insuliny przez trzustkę oraz odporność komórek na działanie tego hormonu. Prowadzi to do zawyżonego poziomu cukru we krwi (hiperglikemii), czego skutkiem może być uszkodzenie wielu narządów np. nerek, oczu czy serca. Cukrzyca typu 2 jest, zatem niebezpieczną chorobą, zwłaszcza, że jej objawy mogą przez długi czas pozostać niewidoczne. Podstawą rozpoznania choroby są regularna kontrola poziomu glukozy na czczo oraz test tolerancji glukozy (OGTT). ? Brak jednoznacznych dolegliwości bólowych powoduje, że poważne schorzenia jak nadciśnienie czy cukrzyca typu 2 diagnozowane są często w zaawansowanej fazie rozwoju. Dlatego przynajmniej raz w roku powinno się wykonywać komplet badań diagnostycznych pozwalających sprawdzić kondycję naszego organizmu.

Zakrzepica.

Następną dolegliwością wynikającą z długotrwałego siedzenia może być tworzenie się zakrzepów w naczyniach żylnych nóg. Jej pierwszymi objawami są uczucie ciężkości nóg, obrzęk i ból. W ekstremalnych przypadkach może dojść do oderwania się zakrzepu, który może trafić do serca czy mózgu, czego skutkiem może być zawał czy udar. Badaniem, które pozwala zdiagnozować występowanie tego problemu, jest USG Dopplera.

Zespół cieśni nadgarstka.

Schorzeniem, które często występuje wśród pracowników biurowych, jest także zespół cieśni nadgarstka. Jest on wynikiem nienaturalnego wygięcia dłoni podczas użytkowania komputera, co prowadzi do przeciążenia nerwów, tkanek, kostek i ścięgien dłoni. Objawia się on przede wszystkim ostrym bólem w nadgarstku oraz drętwieniem i mrowieniem. Nieleczony może doprowadzić do trwałego uszkodzenia funkcjonowania dłoni. Zdiagnozować go można za pomocą prostych testów np. Tinela czy Phalena. Pierwszy polega na opukiwaniu nadgarstka i śledzeniu reakcji, czy występuje drętwienie, a drugi przeprowadzany jest poprzez złączenie dłoni grzbietami z palcami zwróconymi do klatki piersiowej, przy maksymalnie zgiętych nadgarstkach – drętwienie, mrowienie lub ból po minucie może być sygnałem problemu.

Astma.

Wpływ na występowanie różnych schorzeń ma jednak nie tylko brak aktywności lub jej specyfika. Na rozwój niektórych dolegliwości wpływ mogą mieć warunki panujące w miejscu pracy. Jedną z nich jest astma, której przyczyną mogą być np. niewłaściwie funkcjonująca klimatyzacja lub substancje występujące w konstrukcji budynku lub elementach wykończenia wnętrza. Należy pamiętać, że nieleczona astma może prowadzić do trwałego upośledzenia funkcjonowania płuc. Podstawą diagnostyki tego schorzenia jest spirometria, badanie mierzące objętość i pojemność płuc oraz przepływ powietrza, jak również skórne testy alergiczne, dzięki którym można określić, jakie alergeny powodują reakcję organizmu.